cebraildemir.com.tr
cebraildemir.net.tr

Sadece mail olarak ulaşınız
cebrail@networkmuhendisi.com
info@networkmuhendisi.com

IOS (internetwork operation system)

IOS yani – internetwork operation system – adındanda anlaşılacağı gibi işletim sistemi. Peki işletim sistemi nedir ? Kendi tabirimce ifade edersem bir anakart üzerine direk monte edilerek yada soketler yardımıyla kurulmuş elektronik devre topluluğunu yine bu devre üzerindeki işlemci (CPU) yardımıyla yönetmeyi sağlayan yazılım (software) paketidir. Her ne kadar ağımızda biz donanım kısmını görsekte aslında onlara iş yaptıran yani paketleri denetlettiren, yönlendirme işini gördüren software kısmıdır.

Tabi ki aklınıza şu soru gelebilir “ Ne yani IOS olmadan bu iş olmaz mı? ” . Cevap olarak size evet derim ancak kısmen evet. Eğer bu yazıyı okuyacak kadar network bilgisine sahipseniz OSI Referans modelini (OSI)duymuşsunuzdur ) ios ‘lar olmasaydı en fazla bu hardware lerin yapacağı iş layer 2 seviyesinde olurdu ki orada bile switchi göz önünde bulundurunca yine software olayına giriyoruz neden mi çok açık çünkü Switchler de kendi işlerini görmek için bir MAC (Media Access Control) table oluşturmak zorundadır ve bir karar mekanızması oluşturmalıdır onuda chiplerin içine yazılmış olan yazılımlar halleder.
IOS yani baştada dediğim gibi internetwork operation system tabi Cisco kendi yazılımını IOS olarak adlandırır diğer firmalar farklı isim verebilirler mesela Juniper JunOS dediği gibi..

İşletim sistemleri genelde iki çekirdeksel yapıya sahiptir ki bunlara tabanda denilir. Unix tabanlı ve DOS tabanlı işletim sistemleri. Kısa bilgi olarak DOS tabanlı işletim sistemleri windows işletim sistemleridir. Unix tabanlı işletim sistemleri ise duymuşsunuzdur Linux ( türevleri ) sistemleridir. İkisi arasında ki en büyük fark Unix tabanlı işletim sistemlerinin daha kararlı çalışması ve açık kodlu olmasıdır ki IOS larda bu tabanda yazılmıştır. Bir şirket Network sisteminin devamlı ve kararlı çalışmasını ister unix tabanı seçilmesinin sebebinden birisi budur diğeri açık yazılım olmasıdır istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz.

 

Bu kadar tanıtımdan sonra dersimize geçelim artık ilk başta sizlere IOS ların isimlerinin anlamlarından bahsedeyim. Örnek olarak “ c3640-jk9o3s-mz.123-14” genel bir bilgi verelim J yoksa IOS ne işe yarar nerden bilecez işimize yarayanı seçmek lazım J

En başta ki  “c3640” olan kısım bize cihazımızın platformunu gösterir ikinci kısım yani “jk9o3s” kısım IOS un ne gibi özelliklere sahip olduğunu gösterir “mz” kısmı sıkıştırma türünü “123-14” kısmı versiyonunu gösterir.

Cisco ios Özellikleri Tablomuz :

——————————–

y              :ip

7              :adsl

s              :plus

o              :firewall

v              :voice

k9             :IPSEC 3 DES , 64  bit üzeri  encryption

k8             :IPSEC  56  , 64  bit  veya  alti  encryption

3               :IDS

n              :IPX

br2            :AT / IBM

a              :APPN

j              :ENTERPRISE

a3            :SNA  SOFTWARE

Genel olarak IOS isimlerinden anlayacağımız bu şekilde.

Share

Recent Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir