cebraildemir.com.tr
cebraildemir.net.tr

Sadece mail olarak ulaşınız
cebrail@networkmuhendisi.com
info@networkmuhendisi.com

OSI Modeline Giriş

OSI Modeline Giriş

Başlangıçta ağların gelişimi kaotikti(karışık, düzensiz, karmaşık). Her satıcının kendi özel çözümü vardı. Kötü bölüm, bir tedarikçinin çözümünün başka bir satıcının çözümü ile uyumlu olmamasıydı. OSI modeli fikrinin doğduğu, donanım üreticilerinin ağ için donanım tasarlayacağı ve diğerlerinin uygulama katmanı için yazılım geliştirebileceği ağlara katmanlı bir yaklaşıma sahip olduğu yer burasıdır. Herkesin kabul ettiği bir açık model kullanmak, birbirimizle uyumlu ağlar kurabileceğimiz anlamına gelir.

Bu sorunu çözmek için Uluslararası Standartlaştırma Örgütü (ISO) farklı ağ modellerini araştırdı ve sonuç 1984’te piyasaya sürülen OSI modeliydi. Günümüzde çoğu tedarikçi OSI modeline göre ağlar kuruyor ve farklı satıcıların donanımları uyumlu…. mükemmel!

OSI modeli, ağları uyumlu hale getirmek için sadece bir model değildir; Aynı zamanda insanları ağlar hakkında öğretmenin en iyi yollarından biridir. Ağ üzerinde çalışırken, insanların OSI modeline çok şey attığını göreceksiniz.

OSI modeli şöyle görünüyor:

Bu yedi katmana sahip OSI modelidir; alttan üste doğru yolumuza çalışıyoruz. Fiziksel katmandan başlayalım:

 • Fiziksel Katman (Physical Layer): Bu katman, voltaj seviyeleri, zamanlama, fiziksel veri oranları, fiziksel konektörler vb. Fiziksel olduğu için “dokunabileceğiniz” her şey.
 • Veri Bağlantısı (Data Link): Bu katman, verilerin doğru şekilde biçimlendirildiğinden emin olur, hata tespitini yapar ve verilerin güvenilir bir şekilde iletilmesini sağlar. Bu şimdi biraz belirsiz gelebilir, çünkü şimdi şunu unutmayın: “Ethernet” in yaşadığı yer burası. MAC Adresleri ve Ethernet çerçeveleri Veri Bağlantısı katmanı üzerindedir.
 • Ağ Katmanı (Network): Bu katman, bağlantı ve yol seçimi (yönlendirme) ile ilgilenir. Bu, IPv4 ve IPv6’nın yaşadığı yerdir. Her ağ cihazı ağda benzersiz bir adrese ihtiyaç duyar.
 • Taşıma Katmanı (Transport): Bu katman internetten indirdiğinizde, web sayfası bölümlere gönderilerek bilgisayarınıza taşındı.TCP ; Verileri güvenilir bir şekilde gönderen bir protokoldür.
  UDP ; Verileri güvenilir olmayan bir şekilde gönderen bir protokoldür.
 • Oturum Katmanı (Session): Oturum katmanı, iki ana bilgisayar arasındaki oturumların kurulmasını, yönetilmesini ve sonlandırılmasını sağlar. İnternette bir web sitesine göz attığınız zaman, muhtemelen bu web sitesini barındıran web sunucusunun tek kullanıcısı değilsiniz. Bu web sunucusunun tüm farklı “oturumları” takip etmesi gerekiyor.
 • Sunum Katmanı (Presentation): Bu, bilgilerin katmanı biçimlendirme ve yapılandırma yoluyla uygulama katmanı için okunabilir olmasını sağlayacaktır. Çoğu bilgisayar, karakterler için ASCII tablosunu kullanır. Eğer başka bir bilgisayar EBCDIC gibi başka bir karakter kullanıyorsa, sunum katmanının verileri “yeniden biçimlendirmek” zorunda kalması gerektiğinden, her iki bilgisayar da aynı karakterleri kabul eder.
 • Uygulama Katmanı (Application): İşte uygulamalarınız. E-posta, web’e (HTTP), FTP’ye ve çok daha fazlasına göz atma.

OSI modelinde herhangi bir katmanı atlayamayacağınızı unutmayın, Uygulama katmanından doğrudan Ağ katmanına atlamak imkansızdır. Her zaman ağ üzerinden veri göndermek için tüm katmanları geçmeniz gerekir.

Veri aktarımının gerçek hayat örneğine bir bakalım:

 1. Bilgisayarınızın arkasında oturuyor ve yerel bir web sunucusunun bazı dosyalarını indirmek istiyorsunuz. Web tarayıcınızı başlatın ve favori web sitenizin URL’sini yazın. Bilgisayarınız belirli bir web sayfası isteyen web sunucusuna bir mesaj gönderecektir. Artık uygulama katmanında yaşayan HTTP protokolünü kullanıyorsunuz.
 2. Sunum katmanı, uygulamanın bilgilerini belirli bir biçimde yapılandırır.
 3. Oturum katmanı, tüm farklı oturumları ayırmayı sağlayacaktır.
 4. Uygulamaya bağlı olarak, verileri web sunucusuna aktarmak için güvenilir (TCP) veya güvenilmez (UDP) protokolü istersiniz, bu durumda web sayfasının bilgisayarınıza girmesini sağlamak istediğinizden TCP’yi seçecektir. TCP ve UDP’yi daha sonra tartışacağız.
 5. Bilgisayarınızın benzersiz bir IP adresi var (örneğin 192.168.1.1) ve bir IP paketi oluşturacak. Bu IP paketi, uygulamanın, sunumun ve oturum katmanının tüm verilerini içerecektir. Ayrıca, hangi aktarım protokolünün kullanıldığını (bu durumda TCP) ve kaynak IP adresini (bilgisayarınız 192.168.1.1) ve hedefi (web sunucusunun IP adresi) de belirtir.
 6. IP paketi bir Ethernet Çerçevesine yerleştirilecektir. Ethernet çerçevesinin bir kaynak MAC adresi (bilgisayarınız) ve hedef MAC adresi (web sunucusu) vardır. Daha sonra Ethernet ve MAC adresleri hakkında daha fazla bilgi.
 7. Son olarak her şey bitlere dönüştürülür ve elektrik sinyalleri kullanılarak kablo indirilir.

Bir kez daha, OSI modelinin herhangi bir katmanını “atlayamazsınız”. Her zaman TÜM katmanlardan geçmek zorundasınız. Ağa dönüştürülen gerçek bir hayat hikayesi istiyorsanız, posta hizmetini düşünün:

 1. Önce bir mektup yazarsın.
 2. Mektubu bir zarfın içine koydun.
 3. Adınızı ve alıcının adını zarfın üzerine yazarsınız.
 4. Zarfı posta kutusuna koydun.
 5. Posta kutusunun içeriği posta servisinin merkez işleme ofisine gidecek.
 6. Zarfınız alıcıya teslim edilecektir.
 7. Zarfı açarlar ve içeriğini okurlar.

Mektubunuzu posta kutusuna doğrudan koyarsanız, teslim edilmez. Postane ofisinde birileri onu teslim etmek için yeterince uygun değilse, ağ arazisinde bu şekilde çalışmaz! Uygulama katmanından fiziksel katmana kadar tüm yolu kapsülleme (encapsulation) olarak adlandırdığımız şeydir. Fiziksel katmandan çıkmak ve uygulama katmanına doğru ilerlemek de-encapsulation olarak adlandırılır.

 • Aktarım katmanı: Segmentler; Örneğin, TCP segmentleri hakkında konuşuyoruz.
 • Ağ katmanı: Paketler; Örneğin burada IP paketlerinden bahsediyoruz.
 • Veri bağlantı katmanı: Çerçeveler; Örneğin, burada Ethernet çerçeveleri hakkında konuşuyoruz.

Bu sadece terminolojidir, ancak IP çerçeveleri ve Ethernet paketleri hakkında konuşmayı karıştırmayın…

OSI Modeli Nasıl Çalışır

Bütün bu katmanlar hakkında konuşmak güzel ve her şeyden ne haber var? Ağ trafiğimizi bilgisayarımızda yakalarsak, OSI modelinin farklı katmanlarını görebiliriz.

Öncelikle Wireshark indiriyoruz.

Wireshark, bilgisayarımızdan aldığımız / ilettiğimiz tüm paketleri yakalamamıza ve bunlara göz atabileceğimiz bir ağ yakalama aracıdır.

Wireshark’ı indirip yükledikten sonra, Capture menüsünde “Options” u seçin:

Artık tüm ağ kartlarınızla bir genel bakış göreceksiniz:

Benim durumumda, yakalamak istediğim Ethernet arayüzü. Start Hit ve bu araca giren ve çıkan tüm paketleri yakalayacaktır. Bunun gibi görünecek:

Çok fazla şey göreceksiniz, burada gördüğünüz şey hakkında endişelenmeyin. Ağ hakkında daha fazla bilgi edindikçe, farklı ağ protokolleri ve bunların paketleri / çerçeveleri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Tek bir kare yakalayıp ona daha yakından bakacağız. Bunu yapmak için, Wireshark’ın yalnızca bu trafiği göstermesi için bir filtre kullanacağız:

Sol üstteki yeşil çubukta, aşağıdaki filtreyi girin:

http.host == “cisco.com”

Şimdi web tarayıcınızı açın ve http://cisco.com adresini açın. Web sitesi yüklendikten sonra, Wireshark’a bir göz atın:

Tek bir paket, tarayıcımızdan Cisco.com web sitesini almak için istekle birlikte görünecektir. Ekranın alt yarısında, bu çerçevenin içeriğine bir göz atabiliriz. Onu senin için kıralım:

İlk bilgi Wireshark tarafından eklendi. Bize, 908 baytlık bir Ethernet çerçevesi aldığımızı bildirir. Ayrıca varış saatini gösterir. İşte ikinci bölüm:

Yukarıda OSI modelinin iki tabakasını görüyoruz. Bu Ethernet çerçevesidir ve kaynak ve hedef MAC adreslerini gösterir. Aynı zamanda bize bu türden bir bilgi verir, bu durumda Ethernet çerçevemiz bir IPv4 paketi içerir. Hadi kontrol edelim:

Yukarıda IP paketini görüyoruz. Bu OSI modelinin üç tabakasıdır. Burada tüm farklı alanlar için endişelenmeyin, daha sonra ele alacağız. Üstte tanıyabileceğiniz iki şey, kaynak ve hedef IP adresleridir. Devam edelim:

Yukarıda OSI modelinin dördüncü tabakasını görüyoruz. Burada TCP’yi ulaşım protokolü olarak kullanıyoruz (daha sonra ayrıntılı olarak tartışacağız). Son olarak, OSI modelinin son katmanı:

Yukarıda, katman yedi, uygulama katmanı görüyorsunuz. Burada ayrı bir oturum ve / veya sunum katmanı görmediğinizi unutmayın. HTTP protokolü hakkında bazı bilgileri burada görebilirsiniz. Cisco.com’u almak için bir GET isteği kullandık ve kullandığım kullanıcı aracı Mozilla (Firefox).

Kendine bir göz atmak ister misin?

Wireshark Capture HTTP Cisco.com

SONUÇ
Artık OSI modeli ve farklı katmanları hakkında bilgi sahibi oldunuz. Bunun Wireshark’ta bir paket yakalama ile gerçek dünyaya nasıl uygulandığını gördünüz. Diğer derslerde, Wireshark’ı sıklıkla farklı ağ protokollerine ve iç çalışmalarına bakmak için kullandığımızı göreceksiniz.

Share

Recommended Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir