CCNA Nedir?

Öncelikle bilinmesi gereken notları site aktarmaya çalışacağım. Bir iş görüşmesine gittiğiniz zaman Hımm CCNA kursuna gitmişsin söyle bakalım CCNA nedir diye bir soru gelir şirket ne kadar kurumsal olursa bu sorunun gelme olasılığı o kadar yükselttir. Tabi siz bunu böyle uzun uzun açıklayamazsınız.Bu sadece ön bilgi için yazdığım bir yazı 😉 .

CCNA (Cisco Certified Network Associate) Nedir?

Günümüzde network cihazı üreten birçok firma var.Bunların neredeyse hepsi kendi cihazlarını tam anlamıyla kullanabilecek eleman yetiştirmek için çıkardıkları sertifika programları var. CCNA Cisco firmasına ait bir sertifika olup CCENT eğitim düzeyinde olan kişilere verilir. CCENT şart mıdır? Evet, çünkü CCENT temel network konularını içerir. Kaç çeşit kablo var, modem nedir, switch nedir, accesspoint nedir bilmeden CCNA’ya gitmek kadar mantıksız birşey yok. Boşuna para vermiş olursunuz birşeyde anlamazsınız. Buradan şu sonuç çıkmasın, gidipte CCENT kursuna para vermeyin. Zaten CCNA olmak istiyorsanız network cihazlarını tanıyorsunuz demektir.

CCNA, CCNP’ye hazırlık programıdır.İlk başta temel oluşturacak kavramlar öğretilir. Switch neden anlar, router neden anlar, hub ile switch arasındaki fark ve OSI katmanları  olmazsa olmazlarıdır. Hangi cihazı kullanırsanız kullanın buradaki bilgiler hepsinin temelini oluşturuyor yani sadece Cisco cihazlarda kullanılan bilgileri öğrenmiyorsunuz ki buda programlama dilinde algoritmayı öğrenmek gibi dilin hiçbir önemi yok şemayı çıkarın, ne yapmak istiyorsanız ona göre hazırlık yapın demek oluyor. CCIE’nın bile temeli buradan geçiyor yani nerede ve ne iş yapıyorsanız yapın dünyanın neresinde olursanız olun bu bilgiler hep işinize yarayacak bilgilerdir.

Network alanına girecekseniz para kısmını bir kenara bırakın bir network uzmanı tabiki de iyi maaş alıyor ama durum bundan ibaret değil. Yaptığınız işi sevmeniz lazım, sayılarla aranızın da çok iyi olması gerek. Demek istediğin matematiği ve geometriyi sevmeyen bir kişi iseniz network size zevk vermez aksine iş bitse de eve gitsek diye söylenirsiniz.

CCNA sertifikası almak için başarılı olmanız gereken tercihe göre bir sınav veya ayrı ayrı iki sınav var. Türkiye’de genelde tercih tek sınavdan yana oluyor.

200-120 CCNA Interconnecting Cisco Networking Devices: Accelerated (CCNAX) Tek Sınav
100-101 ICND1 Interconnecting Cisco Networking Devices Part 1 (ICND1) Teorik Bilgi
200-101 ICND2 Interconnecting Cisco Networking Devices Part 2 (ICND2) Pratik Bilgi

Benim vereceğim bilgiler bu kadar seçiminizi iyi yapmanız gerek çünkü bu eğitimler gerçekten maliyetlidir ve sınavları da Türkçe olmadığı için biraz moral bozukluğu yapabilir. Herşey tamam ve eğitimi almak istiyorsunuz bunun için kursları öneriyorum, üniversiteler de veriyor aynı eğitimi ama çok uzun sürüyor eğitmen okuyor geçiyor kursların 96 saat olan eğitimini üniversiteler 6 ay gibi bir sürede veriyor. CCNA eğitimini aldıktan sonra kesinlikle CCNP yönelmeniz gerektiğini düşünüyorum. Neden diye soracak olursanız CCNA peşine hemen CCNP eğitimini almak hem bilgileriniz pekişmesine hemde havada kalan yerlerin oturmasına sebep olacaktır.

Alttaki resimde Cisconun Sertifikasyon piramiti verirmiştir;

Cisco Pramit

Bir network uzmanı olmak istiyorsanız bu piramitin en az üçüncü seviyesinde bilgiye sahip olmanız ve aktif olarak cihaz başında çalışmanız gerekmektedir. Bilinmesi gereken bir nokta ise Türkiye’de ve dünyada network mühendisi dediğimiz kişilerin azlığı ve sahadaki cihaz başında çalışan kişilerin bilgisizliği. Eğitim sistemimiz gibi herşey ezber config yapılıyor ama yazılan satırların anlamını çoğu kişi bilmiyor hep ezber hep ezber bu yüzden bir sorun çıktığı zaman arızanın tespiti çok uzun sürüyor bazense tespit edildiği taktirde çözümünün çok çok uzun zaman sürmesine sebebiyet veriyor. Burada bizlere çok iş düşüyor kendimizi en iyi şekilde hazırlamamız lazım bir savaş alanında haberleşme kesilirse savaş kaybedilir.