cebraildemir.com.tr
cebraildemir.net.tr

Sadece mail olarak ulaşınız
cebrail@networkmuhendisi.com
info@networkmuhendisi.comNetwork Cihazları


What is Networking Ağ Nedir?

Bu makalede, ağ kurulumunun ne olduğu, ne tür aygıtlarla çalışacağınız ve hangi tür işin söz konusu olduğuna bir göz atacağız. Ağ kurulumunun ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmayan yeni başlayanlar içindir.

Ağ Kullanımı

Ağlar, genelde paylaşımla ilgili çeşitli nedenlerle, bir şekilde kullanılır:

  • Bilgi: E-posta gibi uygulamalar için veya belirli web sitelerine ulaşmak için ağları kullanırız.
  • Dosya paylaşımı: Kullanıcıların paylaşılan bir ağ sürücüsüne belgeler, resimler ve / veya başka dosyalarla erişebilmesi için bir ağa ihtiyacımız var.
  • Kaynak Paylaşımı: birden çok kullanıcı tarafından kullanılan ağa bir yazıcı bağlayabiliriz. Bir yazıcının her bir bilgisayara doğrudan bağlanmasına gerek yoktur.
  • Uygulama paylaşımı: Aynı uygulamaya erişimi gerektiren kullanıcılarımız olabilir. Örneğin, aynı muhasebe yazılımına erişmesi gereken beş kullanıcıya sahip bir finans departmanı.

Bir ağ, birbirine doğrudan bağlı iki bilgisayar kadar küçük olabilir veya milyonlarca cihazla İnternet gibi büyük olabilir.Network Donanımları

Bir ağ oluşturmak için ihtiyacımız olan bazı aygıtlar var. Size, kullanılan temel donanımlardan bazılarıyla ilgili genel bilgi vereyim.

  • İstemciler (Clients)

Ana cihazlar, son kullanıcılar tarafından kullanılan cihazlardır. On yıl önce, çoğunlukla masaüstü bilgisayar kullandık, ancak günümüzde dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletlerimiz var.


  • Sunucular

Sunucular bilgisayarlara benzer ancak ağda farklı bir role sahiptirler. Örneğin, e-postanızı kontrol ettiğinizde, istemci e-postalarınızı almak için bir e-posta sunucusuna bağlanıyor demektir. Bu e-posta sunucusu binlerce kullanıcı tarafından kullanılabilir, bu nedenle de 7 gün 24 saat erişilebilir olmalıdır.

Sunucular, bilgisayarlarda bulacaklarınıza benzer bir donanım kullanıyor ancak görevlerine göre daha güvenilir. Onlar hata düzeltme ile daha fazla RAM (bellek) var, her zaman açık olması, daha fazla depolama alanı vb. için tasarlanmış sabit diskler kullanın.


  • Ağ arayüz kartı (Ethernet Portu) 

Bilgisayarlarımızı ve sunucularımızı bir ağa bağlamak için, bazı arayüzlerin olması gerekir. Bunun için NIC’ler (Ağ Arayüz Kartı) kullanıyoruz. Dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve akıllı telefonlarda radyo / antenli kablosuz NIC’ler bulacaksınız.
Bağlantı Kablosu Çeşitleri

Farklı iletişim bağlantıları ve kablo türleri vardır. Yerel ağınızda, muhtemelen önce UTP kablolarını gördünüz demektir:

Internet bağlantısı için, telekondaki telefon hattını kullanan DSL’yi kullanabilir veya belki de TV’niz gibi COAX kablosunu kullanan kablo İnternet erişimine sahipsiniz. Uzun mesafeli bağlantılar için bir çok fiber kablo kullanılır.

Günümüzde iletişim için radyo, antenler ve radyo dalgaları kullandığımız bir çok kablosuz teknoloji kullanıyoruz.Network Cihazları

Switch

Ağ anahtarı (İngilizce: switch), bilgisayarların ve diğer ağ öğelerinin birbirlerine bağlanmasına olanak veren ağ donanımlarından biridir. OSI yedi katman modelinin 2. katmanında ve yeni switchler IP routing yapabildiği için 3. katmanda da çalışır.

Nasıl Çalışır;

Ağ anahtarının her bir kapısı diğerlerinden bağımsız veri alış-verişinde bulunabilir. Bir veri paketi (veri çerçevesi) kapılardan birine ulaştığında ağ anahtarı gönderenin MAC adresini ve gönderilen kapıyı adres tablosuna kaydeder. MAC adres tablosundaki mevcut kayıtlar incelenerek hedef MAC adresinin bağlı olduğu kapıyı tespit etmeye çalışır. Eğer herhangi bir kayıt bulunamazsa, veri paketi gelen kapı hariç bütün kapılara gönderilir. Eğer mac adresibiliniyorsa, bu durumda veri paketi sadece hedef kapıya gönderilir. Eğer gönderenin ve alıcının MAC adresleri aynıysa paket silinir.

Çalışma şekli itibariyle ağ köprüsü ve ağ göbeğine (İngilizce: hub) benzerliğinden dolayı saydam köprü, çok kapılı köprü ya da akıllı hub olarak da adlandırıldığı olur. Saydamlığı ağ anahtarının kullanıcı için farkedilemez olmasından, yani gelen paketlerin ağ anahtarından geçtiğinin anlaşılamamasından kaynaklanmaktadır. Bu da ağ anahtarlarının yönetimini zorlaştıran durumlardan biridir. Bu zorluğu özellikle ağ yöneticileri için ortadan kaldırmak için belli bir kapıdan geçen veri trafiğini dışardaki bir hedefe yansıtan kapı ikizleme (İngilizce: port mirroring) yöntemi geliştirilmiştir. SMON iletişim kuralları RFC 2613 ile tanımlanmış ve standardlaşmıştır.

Büyük kurumsal ağlarda, bilgisayarlar ve sunucular için yüzlerce bağlantı sunan büyük anahtarlar bulabilirsiniz.


Router (Yönlendirici)

Routarlar birkaç nedenden ötürü kullanılır. Temel nedeni, belli bir hedefe ulaşmak için hangi yolu kullanacaklarını anlamış olmalarıdır. Örneğin, İstanbul’da yaşıyor olabilirsiniz, ancak e-postalarınızı kontrol etmek için kullandığınız e-posta sunucusu Ankara’da bulunuyor. Tıpkı İstanbuldan Ankara’ya gitmek istiyorsanız çok farklı yollar var gibi, ağ trafiğini A’dan B’ye göndermek için alacağımız birçok farklı ağ yolu var.

Farklı yönlendiriciler arasındaki ağlar hakkında bilgi alışverişinde bulunarak, her bir hedefe ulaşmak için bir yol hesaplayabiliyoruz. Yönlendiriciler, evde veya küçük bir işletmede kullandığımız kadar küçük olabilir.


Peki ISP yani Servis sağlayıcıları (Turktelekom, Superonline, Vodafone gibi) nasıl routerlar kullanır. Soldaki resimde Huawei’den örnek cihazı görebilirsiniz (Hep cisco olmaz).


Firewall (Güvenlik Duvarı)

Mükemmel bir dünyada, herkese güvenebiliriz ve güvenlik konusunda endişelenmemize gerek yok. Ne yazık ki, İnternet’in bize sunduğu tüm harika şeylerin yanı sıra çok sayıda kötü niyetli şey var. Virüsleri, zararlı yazılımları ve bilgisayar korsanlarını düşünün.

Güvenlik duvarları ağ trafiğini denetlemek ve kötü amaçlı trafiği düşürmek için kullanılır. Ayrıca, onları uzaktaki çalışanların şirket ağındaki uygulamalara güvenli bir şekilde erişebilmesi için ağ trafiğini şifrelemek için de kullanırız.